VİYA GELİŞİM

Afazi Rehabilitasyonu

Afazi Nedir?
Afazi, genellikle bir inme ya da kafa travması sonucunda aniden ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur. Çoğunlukla afazi hastalarının sağ tarafında felç görülür. Çocuklar da dahil olmak üzere herkes afazi olabilir. Ancak, afazi, orta ve ileri yaşlarda daha sık görülür.

Afazi Rehabilitasyonu nedir?
Bazen müdahale edilmeden afazi iyileşir. Bu durumlarda dil becerileri birkaç saat ya da birkaç günde geri dönebilmektedir. Ancak çoğu kişi için dilin iyileşmesi bu kadar hızlı ya da tamamen olmamaktadır. Bu gibi durumlarda afazi rehabilitasyonu uygulanır. Çoğu sağlık uzmanı en etkili rehabilitasyonun iyileşme sürecinin ilk aşamalarında başlaması gerektiğine inanmaktadır. İyileşmeyi etkileyen faktörler arasında hasarlanan beyin alanı, beyin hasarının yaygınlığı, kişinin yaşı ve sağlık durumu yer almaktadır. Ayrıca motivasyon, eğitim düzeyi de diğer faktörler arasında yer almaktadır. Aile katılımı da afazi rehabilitasyonunun önemli bir bileşenidir.

VİYA GELİŞİM MERKEZİ’nde afazi rehabilitasyonu, sizin afazi tipi ve yetersizliğinize özgün olarak hazırlanan bireysel uygulama ve işlevsel ihtiyaçlarınoza odaklanır. Dil becerilerinizin mümkün olduğu kadar yeniden oluşturulması amaçlanır. Dil sorunları telafi edilir ve diğer iletişim kurma yöntemleri öğretilir. Kalan dil becerilerinin kullanılması için motive edilerek iletişim becerilerinizin geliştirmesi hedeflenir.

Open chat